Jak na údržbu parketové podlahy, aby co nejdéle vydržela
Podlaha z parket je výjimečná. Svým vzhledem dodává pocit luxusu, který se dá kombinací s nábytkem a bytovými doplňky stylizovat jak do retro stylu, tak pozdvihnout do moderní úrovně. V nárocích na údržbu jsou ve srovnání s PVC nebo laminátovými podlahami poněkud náročnější. Jak tedy na to, aby vaše parketová podlaha zářila čistotou, a přesto si zachovala svěží vzhled?
Udržujte stálé klima v místnosti
Parkety, stejně jako ostatní masivní dřevěné podlahy, jsou náchylné na podmínky, které v interiérech panují. Optimální vlhkost v místnosti by měla být v rozmezí 50-60 % a teplota by se měla pohybovat kolem 20-22 °C. Při vyšší relativní vlhkosti vzduchu bobtnají. Naopak pokud je vlhkost nižší, dřevo vysychá a mezi jednotlivými parketami vznikají spáry. Proto ve chvíli, kdy se blíží topná sezona a vy víte, že podlaha bude trpět, pořiďte si zvlhčovač vzduchu, pravidelně větrejte a topte.
Chraňte podlahu proti poškrábání
Aby nedocházelo k nežádoucímu poškrábání parket, měli by se všichni příchozí při vstupu do místnosti ujistit, že dovnitř nevnášejí nečistoty, jako jsou kamínky nebo písek, které na podlahu mají účinek asi jako smirkový papír. Také boty nasáklé vlhkostí z deště nebo od sněhu na parketovou podlahu nepatří. Mějte po ruce domácí obuv a boty schovejte do vhodného botníku nebo alespoň připravte rohožku, o kterou si lze boty očistit.
Ochranu podlahy z parket zvýšíte také, když veškeré nohy i větší plochy nábytku dotýkající se podlahy opatříte měkkou podložkou a chrániči.
Úklid parket ano, ale se správnými prostředky
Každou podlahu je třeba uklízet. V případě parket je dobré vědět, že moc vody podlaze jen uškodí. Nejvhodnější je podlahu nejprve vysát vysavačem s měkkým kartáčovým nástavcem, aby nedošlo k poškrábání nebo zamést smetáčkem. Další způsob úklidu zvolte podle toho, jak je vaše podlaha ošetřena.
- Lakované parkety – pro intenzivnější úklid sáhněte po mopu (nebo hadru), který řádně vymačkáte, aby neobsahoval vodu, ale byl jen vlhký. Do kýble s vodou se nebojte přidat šetrný čisticí prostředek na parkety. Zvýšit lesk podlahy můžete s pomocí leštěnky na parkety. Případnou vylitou tekutinu co nejrychleji setřete, aby nedošlo k popraskání laku. Na odolnější skvrny zkuste vyzrát vodou s kapkou lihu nebo benzinu.
- Olejované (voskované) parkety – v tomto případě přidejte do vody 1 % voskového oleje a setřete podlahu opět důkladně vymačkaným mopem. Díky přidanému oleji získá podlaha opět svůj lesk a rovněž se zvýší odolnost proti poškrábání. Skvrny odstraníte voskovým olejem nebo lihem.
Renovací podlahy získáte zpět její zašlý lesk a slávu
Při hrubém poškození parketové podlahy nezbývá než ji renovovat zbroušením parket, zatmelením vad a opětovným nanesením laku nebo oleje. Takto lze podlahu obnovit i několikrát za sebou. Krása dřeva vám při šetrném zacházení vydrží po několik desítek let.
Přečtěte si také:
Výhody a nevýhody vrstvených dřevěných podlah
Výhody a nevýhody masivních dřevěných podlah
Jak na pokládku dřevěné podlahy
Proč a jak renovovat dřevěnou podlahu
Vlastnosti, výhody a nevýhody bambusové podlahy
Vlastnosti, výhody a nevýhody korkové podlahy