Výhody a nevýhody dřevěných podlah z exotického dřeva
Vsadit na podlahu z exotického dřeva se vyplatí. V posledních letech už nejde o nic, co by si mohli dopřát jen ti bohatší. Dřevěné podlahy vyrobené z exotických dřevin se v domácnostech už vyskytují běžně a díky jejich výborným vlastnostem se hodí i pro pokládku do komerčních prostor, kde se dá předpokládat vyšší zátěž.
Výhody podlah z exotického dřeva
Už jen při spojení „exotické dřevo“ se všem vybaví něco výjimečného a takové exotické dřevěné podlahy přesně jsou. Jejich barevné tónování je jiné, než u našich evropských dřevin a také struktura se liší. Největší výhodou je ale tvrdost exotických dřevin. Podlahy jsou proto odolnější proti poškození a vydrží déle jako nové. Dřevo pocházející z Jižní Ameriky, Afriky nebo jihovýchodní Asie bylo vystaveno náročnějším podmínkám, proto je tvarově stálé, pružné, odolné vůči sesychání i proti napadení hmyzem, nevadí mu tolik střídání tepot a je odolnější vůči vlhkosti (hlavně Teak, Cumaru a Ipe). Při rozlití vody je přesto potřeba vše dobře vysušit, aby nedošlo k zatečení do spár a k nabobtnání dřeva. Při pokládce v kuchyních a koupelnách lze odolnost proti vlhkosti zvýšit laky a oleji pro vysoce zatěžované prostory. Dřevěné podlahy z exotického dřeva můžete uklízet navlhčeným mopem a použít můžete i přípravky určené pro podlahy ze dřeva. Konečnou tvrdost a odolnost dřevěné podlahy lze ovlivnit povrchovou úpravou lakováním, voskováním nebo olejováním. Zvolit lze formát prken nebo parket.
Nevýhody podlah z exotického dřeva
Pokud toužíte po podlahovém topení, musíte si pečlivě vybrat, jakou exotickou dřevinu si zvolíte. Ne všechny jsou vhodné pro pokládku topení. Proto se informujte u prodejce, zda vámi vybraný typ dřeviny instalaci topení umožňuje. Nevýhodou se může zdát vyšší cena podlah z exotických dřevin. Ta je ovšem vyvážena větší odolností a tím i delší životností.
Druhy exotických dřevin
K nejznámějším exotickým dřevinám používaným na dřevěné podlahy patří:
- Teak – odstíny sahající od bílé, přes žluté, světle hnědé, krémové až po tmavě hnědou jsou velmi oblíbené pro rozmanitost výsledné pokládky. Teak je navíc velmi odolný vůči vodě. Výborně se bude vyjímat v obývacím pokoji, v kuchyni i v chodbě nebo ložnici.
- Merbau – tvarově stálé dřevo v tmavě hnědých až červených odstínech krásně prohřeje interiér.
- Wenge – oblíbenost této dřeviny spočívá v její tmavě hnědé až černé barvě. Krásně doplní pracovny, obývací pokoje i kancelářské prostory.
- Douisse – barvy od světle hnědé až po načervenale tmavě hnědou a hrubá textura poskytují skvělé možnosti pro pokládku do ložnic, dětských pokojů i kuchyní.
- Palisander – exotická dřevina tmavě červených až fialových odstínů s jemným žlutým podbarvením je velmi odolná a vhodná v podstatě do jakékoli místnosti, kde chcete vyvolat náležitý dojem.
- Další exotické dřeviny – Jatoba, Bambus, Ope, Cumaru, kempas, Americký ořech, zebrano, hevea (kaučukovník), Kokos, Macassar atd.
Prohlédněte si produkty v našem katalogu:
Dřevěné podlahy ve vašem městě..
Další články o Dřevěné podlahy
Dřevěné podlahy
Dřevěná podlaha - klasika, která nikdy nevyjde z módy
Výběr podlahové krytiny při stavbě či rekonstrukci není nic jednoduchého. Podlaha je klíčovým prvkem interiéru a ..
celý článekDřevěné podlahy
Výhody a nevýhody dřevěných podlah z exotického dřeva
Vsadit na podlahu z exotického dřeva se vyplatí. V posledních letech už nejde o nic, co by si mohli dopřát jen ti bohatší. Dřevěné podlahy vyrobené z exotických dřevin se v domácnostech už vyskytují běžně a díky jejich výborným vlastnostem se hodí i pro pokládku do komerčních prostor, kde se dá předpokládat vyšší zátěž.
celý článekDřevěné podlahy
Drobná poškození dřevěné podlahy spolehlivě zakryje tvrdý vosk
Máte doma dřevěné nebo laminátové podlahy? Pak asi budete souhlasit s tím, že i při maximální opatrnosti se může jejich povrch poškodit. Občas nám něco spadne na zem, jindy se do hraní pustí domácí mazlíčci nebo se na podlaze projeví divočení našich ratolestí. Mrzí vás, že podlaha už není jako nová? Nezoufejte, máme pro vás dobrou zprávu! Drobná poškození na laminátu i na dře..
celý článek